BT-2015-20
Rekon Electronic Technology Ltd.,Co.
Contact Now
BT-2015-20
Brand Name : T-Star
Model Number : BT-2015-20
Certification : ISO9001/UL/CE
Place of Origin : China
MOQ : 1K pcs
Price : USD35
Payment Terms : L/C
Delivery Time : 20workdays
Packaging Details : Mini Box
Supply Ability : 1000pcs/day
Contact Now
  • Radio wireless bluetooth headphones for mobile phone
  • Version: V2.1+EDR
  • Sensitivity: 118dB
  • Impedance: 32 Ohms
  • Frequency: 20Hz—20KHz
  • working time: 9-11 hours
  • Speaker: 40mm
  • Receiver rangE: 10m
  • Rated power: 20mW
  • S/N ratio: 82db
  • Introduce: stereo bluetooth headset
Features:
a. Enjoy stereo music wirelessly from any Bluetooth devices.
b. The delicate and smooth appearance design implies fashionable breath.
c. Adjustable head band, Superb style and sound assured.
e. Built-in rechargeable Li-on battery, charge directly from USB port.
g. FM Radio Support.
Specifications:
Speaker diameter: φ40 milimeters
Impedance: 32 Ohms
Sensitivity: 108dB S.P.L.at 1KHz;
Rated power:20mW
Aggregate capability:50mW
Frequency Response:20Hz-20,000Hz
Microphone Unit:φ4*1.5mm
Impedance:≤2.2KOhms
Frequancy Response:30Hz-16,000Hz
Operating voltage:3.0V
1)Support systems:audio equipments with bluetooth functions,such as PC,cellphone,MP3… ;
2)Bluetooth protocol standards:Bluetooth V2.1+EDR
3)Receiver range:10m / 360
4)Carrier frequency:2402MHz-2480MHz;
5)USB interference:High speed USB 2.0;
6)Battery:chargeable lithium-ion polymer battery ;
7)Charger power:computer USB interface
8)Successive working time:about 9-11 hours;
9)Frequency response:20Hz—20KHz;